1. Find den molære masse af CO:
* Carbon (C) har en molmasse på 12,01 g/mol
* Oxygen (O) har en molmasse på 16,00 g/mol
* Molmasse CO =12,01 g/mol + 16,00 g/mol =28,01 g/mol
2. Brug formlen:
* Mol =masse / molær masse
3. Tilslut værdierne:
* Mol =56 g / 28,01 g / mol
* Mol ≈ 2,00 mol
Derfor er der cirka 2,00 mol i 56 gram kulilte.
Sidste artikelHvor mange gram kulstof er der i 450 mol C2H4?
Næste artikelHvor mange mol atomer er der i 8 gram kulstof 13?