Videnskab
 Science >> Videnskab >  >> Kemi

Hvor mange mol CO2 dannes, når 58 gram butan C4H10 brænder i ilt?

Sådan løser du dette problem:

1. Skriv den afbalancerede kemiske ligning:

2 C₄H₁₀ + 13 O₂ → 8 CO₂ + 10 H₂O

2. Beregn den molære masse af butan (C₄H₁₀):

Molmasse på C =12,01 g/mol

Molmasse på H =1,01 g/mol

Molmasse af c₄h₁₀ =(4 * 12.01) + (10 * 1,01) =58,12 g/mol

3. Konverter gram af butan til mol:

Mol C₄H₁₀ =(58 g) / (58,12 g / mol) =1 mol

4. Brug molforholdet fra den afbalancerede ligning:

Den afbalancerede ligning viser, at 2 mol C₄H₁₀ producerer 8 mol co₂. Derfor er molforholdet 2:8 eller 1:4.

5. Beregn mol af co₂ produceret:

Mol co₂ =(1 mol c₄h₁₀) * (4 mol co₂ / 1 mol c₄h₁₀) =4 mol co₂

Svar: 4 mol co₂ dannes, når 58 gram butan brænder i ilt.

Varme artikler