1. Konverter enheder:
* temperatur (t): Konverter Celsius til Kelvin:33 ° C + 273,15 =306,15 K
* tryk (p): Konverter KPA til atmosfærer (ATM):199 KPa * (1 atm / 101.325 kPa) =1,96 atm
2. Brug den ideelle gaslov:
Den ideelle gaslov er:PV =NRT
Hvor:
* P =pres (i ATM)
* V =volumen (i liter)
* n =antal mol
* R =ideel gaskonstant (0,0821 l⋅atm/mol⋅k)
* T =temperatur (i Kelvin)
3. Løs for 'n' (antal mol):
Omarranger den ideelle gaslov til at løse for 'n':
n =pv / rt
4. Tilslut værdierne og bereg:
n =(1,96 atm * 4,67 l) / (0,0821 l⋅atm / mol⋅k * 306,15 K)
n ≈ 0,364 mol
Derfor indeholder 4,67 L -prøven ca. 0,364 mol.
Sidste artikelHvor mange mol er der i 45 g F?
Næste artikelHvor mange mol fluor i 3 borontrifluorid?