Videnskab
 Science >> Videnskab >  >> Kemi

Hvad er pH på 0,89 m NAF?

Sådan bestemmer man pH -værdien på en 0,89 M NAF -opløsning:

1. Forstå kemi

* NAF er saltet af en svag syre (HF) og en stærk base (NaOH).

* Når NAF opløses i vand, adskiller den sig fuldstændigt i Na+ og F-ioner.

* Fonen er den konjugatbase af den svage syre HF, og den vil gennemgå hydrolyse (reaktion med vand) for at producere ohonioner, hvilket gør opløsningen grundlæggende.

2. Indstil hydrolysebalancen

Hydrolyse-reaktionen for F- er:

F- (aq) + h2o (l) ⇌ hf (aq) + OH- (aq)

3. Brug KB -udtrykket

Vi er nødt til at finde KB (basisdissociationskonstant) for fluorion ion. Vi kan beregne det ved hjælp af KW (ionproduktkonstant af vand) og Ka (syre dissociationskonstant) for HF:

* Kw =ka * kb

* Kb =kW / ka

KA for HF er 6,8 x 10^-4. KW er 1,0 x 10^-14.

* Kb =(1,0 x 10^-14) / (6,8 x 10^-4) =1,47 x 10^-11

4. Opret et isbord

| | F- | HF | Åh- |

| ----- | --------- | ---------- | ----------- |

| I | 0,89 m | 0 | 0 |

| C | -x | +x | +x |

| E | 0,89-x | X | X |

5. Løs for X (hydroxidkoncentrationen)

Kb =[hf] [oh-] / [f-]

1,47 x 10^-11 =x * x / (0,89 - x)

Da KB er meget lille, kan vi antage, at X er ubetydelig sammenlignet med 0,89:

1,47 x 10^-11 ≈ x^2 / 0,89

x^2 ≈ 1,31 x 10^-11

x ≈ 3,62 x 10^-6 m (dette er koncentrationen af ​​OH-)

6. Beregn POH og pH

* poh =-log [oh-] =-log (3,62 x 10^-6) ≈ 5,44

* pH + POH =14

* pH =14 - POH ≈ 8,56

Derfor er pH af en 0,89 M NAF -opløsning ca. 8,56.

Varme artikler