1. Find den molære masse af NaCl:
* Natrium (NA) har en molmasse på 22,99 g/mol.
* Chlor (CL) har en molmasse på 35,45 g/mol.
* Molmasse NaCl =22,99 g/mol + 35,45 g/mol =58,44 g/mol
2. Brug følgende formel til at beregne mol:
* Mol =masse (g) / molær masse (g / mol)
Eksempel:
Lad os sige, at du har 116,88 gram NaCl.
* Mol =116,88 g / 58,44 g / mol =2 mol
Angiv massen af NaCl i gram, så jeg kan beregne antallet af mol for dig.