1. Find atomvægtene af kulstof og brint:
* Carbon (c):12.011 g/mol
* Hydrogen (H):1,008 g/mol
2. Multiplicer atomvægten af hvert element med dets underskrift i molekylformlen:
* Carbon:60 atomer * 12.011 g/mol/atom =720,66 g/mol
* Hydrogen:122 atomer * 1,008 g/mol/atom =123,00 g/mol
3. Tilføj resultaterne fra trin 2 for at finde den samlede molekylvægt:
* 720,66 g/mol + 123,00 g/mol = 843,66 g/mol
Derfor er molekylvægten på C60H122 843,66 g/mol.