* galena indeholder ikke jern (Fe). Det er en forbindelse af bly (PB) og svovl (er).
* procent sammensætning er procentdelen efter masse af hvert element i en forbindelse.
Lad os beregne den procentvise sammensætning af PB og S i Galena:
1. Find den molære masse af PBS:
* PB:207,2 g/mol
* S:32,06 g/mol
* Molmasse PBS =207,2 + 32,06 =239,26 g/mol
2. Beregn masseprocenten af PB:
* (Mass af PB / molmasse PBS) * 100%
* (207,2 g/mol/239,26 g/mol) * 100% = 86,6%
3. Beregn masseprocenten af S:
* (Masse af s / molmasse PBS) * 100%
* (32,06 g/mol/239,26 g/mol) * 100% = 13,4%
Derfor er den procentvise sammensætning af Galena 86,6% bly (PB) og 13,4% svovl (r) .
Sidste artikelHvad er 11 på ph -skalaen?
Næste artikelHvad er den mest stabile bekræftelse af cyclohexan?