1. Find den molære masse af magnesiumnitrat:
* Mg:24,31 g/mol
* N:14,01 g/mol (x 2 =28,02 g/mol)
* O:16,00 g/mol (x 6 =96,00 g/mol)
Samlet molmasse Mg (NO₃) ₂ =24,31 + 28,02 + 96,00 =148,33 g/mol
2. Beregn molen af magnesiumnitrat:
* mol =masse / molær masse
* mol =9,00 g / 148,33 g / mol
* mol =0,0607 mol mg (ingen₃) ₂
3. Bestem det samlede antal atomer pr. Molekyle:
* Et molekyle af Mg (NO₃) ₂ indeholder:
* 1 Magnesiumatom (MG)
* 2 nitrogenatomer (n)
* 6 iltatomer (O)
* I alt =9 atomer
4. Beregn molen af atomer:
* mol atomer =mol mg (ingen₃) ₂ * atomer pr. Molekyle
* mol atomer =0,0607 mol * 9 atomer/molekyle
* mol atomer =0,546 mol
Derfor er der ca. 0,546 mol atomer i 9,00 g magnesiumnitrat.