1. Find den molære masse af Samarium (SM):
* Den molære masse af samarium er ca. 150,36 g/mol. Du kan finde dette på den periodiske tabel.
2. Beregn antallet af mol samarium:
* Opdel den givne masse med den molære masse:
* Mol SM =56,279 g / 150,36 g / mol ≈ 0,3744 mol
3. Brug Avogadros nummer for at finde antallet af atomer:
* Avogadros nummer er 6,022 x 10^23 atomer/mol.
* Multiplicer antallet af mol med Avogadros nummer:
* Antal atomer =0,3744 mol * 6,022 x 10^23 atomer/mol ≈ 2,25 x 10^23 atomer
Derfor er der ca. 2,25 x 10^23 atomer i 56,279 g samarium.