Videnskab
 Science >> Videnskab >  >> Kemi

Hvor mange ML på en 0,420 m NaCl -opløsning skal måles ud for at give 1,5 g NaCl?

Sådan beregner du mængden af ​​NaCl -løsning, der er nødvendig:

1. Konverter gram NaCl til mol:

* Molmasse NaCl =58,44 g/mol

* Mol NaCl =(1,5 g) / (58,44 g / mol) =0,0257 mol

2. Brug molariteten til at beregne lydstyrken:

* Molaritet (M) =mol opløst / volumen af ​​opløsning (i liter)

* Volumen (L) =mol opløst / molaritet

* Volumen (L) =(0,0257 mol) / (0,420 mol / L) =0,0612 L

3. Konverter liter til milliliter:

* Volumen (ml) =0,0612 L * 1000 ml/l =61,2 ml

Derfor skal du måle 61,2 ml af 0,420 M NaCl -opløsningen for at opnå 1,5 g NaCl.