Videnskab
 Science >> Videnskab >  >> Kemi

Hvilket volumen C2 H2 ville være påkrævet ved standardtryk for at opnå 200 gram H2?

Sådan løser du dette problem:

1. Bestem molen af ​​H₂

* Den molære masse af H₂ er 2,016 g/mol.

* Opdel den givne masse af H₂ med dens molære masse:

200 g H₂ / 2,016 g / mol =99,2 mol H₂

2. Brug støkiometrien af ​​reaktionen

* Den afbalancerede kemiske ligning for reaktionen er:

C₂H₂ → 2H₂

* Denne ligning fortæller os, at 1 mol c₂h₂ producerer 2 mol H₂.

3. Beregn molen på C₂H₂ nødvendigt

* Da forholdet er 1:2, har vi brug for halvdelen af ​​molen på C₂H₂ sammenlignet med H₂.

* Mol C₂H₂ =99,2 mol H₂ / 2 =49,6 mol C₂H₂

4. Anvend den ideelle gaslov for at finde volumen

* Den ideelle gaslov er:PV =NRT

* P =tryk (standardtryk er 1 atm)

* V =lydstyrke (hvad vi vil finde)

* n =antal mol (49,6 mol c₂h₂)

* R =ideel gaskonstant (0,0821 l · atm/mol · k)

* T =temperatur (standardtemperatur er 273,15 K)

* Løs for V:

V =(nrt) / p

V =(49,6 mol * 0,0821 L · atm / mol · K * 273,15 K) / 1 atm

V = 1110 L

Derfor ville ca. 1110 liter C₂H₂ være påkrævet ved standardtryk for at opnå 200 gram H₂.