Videnskab
 Science >> Videnskab >  >> Kemi

Hvad er den molekylære formel for en forbindelse, der har masse 54 og empirisk C2H3?

Sådan bestemmer man den molekylære formel:

1. Beregn den empiriske formelmasse:

* C:12,01 g/mol * 2 =24,02 g/mol

* H:1,01 g/mol * 3 =3,03 g/mol

* Empirisk formelmasse =24,02 + 3,03 =27,05 g/mol

2. Bestem forholdet mellem molekylmasse og empirisk formelmasse:

* Molekylær masse / empirisk formelmasse =54 g / mol / 27,05 g / mol =2

3. Multiplicer underskrifterne i den empiriske formel med forholdet:

* C2H3 * 2 = C4H6

Derfor er den molekylære formel for forbindelsen C4H6.

Varme artikler