1. Find den molære masse af CCL4:
* Carbon (C) har en molær masse på 12,01 g/mol.
* Chlor (CL) har en molmasse på 35,45 g/mol.
* CCL4 har 1 carbonatom og 4 chloratomer.
* Molmasse CCL4 =(12,01 g/mol) + (4 * 35,45 g/mol) =153,81 g/mol
2. Beregn antallet af mol:
* Mol =masse / molær masse
* Mol =56 g / 153,81 g / mol
* Mol ≈ 0,364 mol
Derfor er ca. 0,364 mol CCL4 til stede i 56 g.