1. Beregn den molære masse af cuso₄:
* CU:63,55 g/mol
* S:32,06 g/mol
* O (4 atomer):16,00 g/mol x 4 =64,00 g/mol
* Total molær masse af cuso₄ =63,55 + 32,06 + 64,00 =159,61 g/mol
2. Beregn molen på cuso₄:
* Mol =masse / molær masse
* Mol cuso₄ =42,1 g / 159,61 g / mol =0,264 mol
3. Bestem de producerede ioner:
* Når cuso₄ opløses i vand, adskiller den sig til kobber (ii) ioner (cu²⁺) og sulfationer (so₄²⁻):
* Cuso₄ (aq) → cu²⁺ (aq) + so₄²⁻ (aq)
4. Beregn molen af ioner:
* Da en mol cuso₄ producerer en mol cu²⁺ og en mol so₄²⁻, er det samlede antal mol ioner:
* 0,264 mol cu²⁺ + 0,264 mol so₄²⁻ =0,528 mol ioner
Derfor er 42,1 g cuso₄ opløst i vand, 0,528 mol ioner.