1. Beregn den molære masse af nh₄₂cr₂o₇
* Molmasse på n =14,01 g/mol
* Molmasse af H =1,01 g/mol
* Molmasse CR =52,00 g/mol
* Molmasse på O =16,00 g/mol
Molmasse af nh₄₂cr₂o₇ =(2 * 14,01) + (8 * 1,01) + (2 * 52,00) + (7 * 16,00) =252,08 g/mol
2. Brug formlen:moles =masse / molær masse
* mol =0,025 g / 252,08 g / mol
* mol ≈ 0,0001 mol
Derfor er der ca. 0,0001 mol i 0,025 g ammoniumdichromat.
Sidste artikelHvilken slags radiactive elementer bruges i feltkemi?
Næste artikelHvad er den elektriske ladning af berylliumion?