Videnskab
 Science >> Videnskab >  >> Kemi

Hvor mange mol helium er der i 6 liter ved STP?

Sådan beregner man molen af ​​helium:

1. Ideel gaslov:

Den ideelle gaslov vedrører tryk (P), volumen (V), antal mol (N), den ideelle gaskonstant (R) og temperatur (T):

PV =NRT

2. STP -betingelser:

STP (standardtemperatur og tryk) er defineret som:

* Temperatur (t) =0 ° C =273,15 K

* Tryk (p) =1 atm

3. Ideel gaskonstant:

Den ideelle gaskonstant (R) er 0,0821 L · ATM/mol · k.

4. Beregning:

* Vi kender v =6 l

* Vi kender p =1 atm

* Vi kender T =273,15 K

* Vi kender r =0,0821 l · atm/mol · k

Nu kan vi løse for N (mol):

n =(pv) / (rt) =(1 atm * 6 l) / (0,0821 l · atm / mol · k * 273,15 K) ≈ 0,268 mol

Derfor er der ca. 0,268 mol helium i 6 liter ved Stp.