1. Find den molære masse af Fe₂o₃:
* Jern (Fe) har en molmasse på 55,845 g/mol.
* Oxygen (O) har en molær masse på 15.9994 g/mol.
* Fe₂o₃ har 2 jernatomer og 3 iltatomer:(2 * 55,845 g/mol) + (3 * 15,9994 g/mol) =159,6882 g/mol
2. Brug formlen:moles =masse / molær masse
* mol =231 g / 159.6882 g / mol
* mol ≈ 1,45 mol
Derfor er der ca. 1,45 mol Fe₂o₃ i 231 g af forbindelsen.
Sidste artikelHvad betyder 3 i AL2O3?
Næste artikelHvad er massen på 3,30 x 10 til 23 effektatomer sølv?