1. Skriv den afbalancerede kemiske ligning:
Ch₄ + 2o₂ → CO₂ + 2H₂O
2. Konverter gram af metan til mol:
* Molmasse CH₄ =12,01 g/mol (C) + 4 * 1,01 g/mol (H) =16,05 g/mol
* Mol ch₄ =16 g / 16,05 g / mol =0,997 mol
3. Brug molforholdet fra den afbalancerede ligning:
* Den afbalancerede ligning viser, at 1 mol Ch₄ producerer 2 mol H₂O.
4. Beregn mol produceret vand:
* Mol H₂O =0,997 mol ch₄ * (2 mol H₂O / 1 mol ch₄) =1,994 mol H₂O
Derfor produceres ca. 1,994 mol vand (H₂O) fra reaktionen af 16 gram metan (CH₄) med en ubegrænset forsyning med ilt (O₂).
Sidste artikelHvorfor inkluderede den periodiske tabel ikke ædelgasser?
Næste artikelEr iltkuldioxid og nitrogen en forbindelse?