1. Skriv den afbalancerede kemiske ligning:
Li₂co₃ (S) → Li₂o (S) + CO₂ (G)
2. Beregn den molære masse af Li₂co₃ og Li₂o:
* Li₂co₃:(2 * 6,94 g/mol Li) + (12,01 g/mol C) + (3 * 16,00 g/mol O) =73,89 g/mol
* Li₂o:(2 * 6,94 g/mol Li) + (16,00 g/mol O) =29,88 g/mol
3. Konverter massen af Li₂co₃ til mol:
20 g li₂co₃ * (1 mol li₂co₃ / 73,89 g li₂co₃) =0,271 mol li₂co₃
4. Brug molforholdet fra den afbalancerede ligning til at finde mol af Li₂o:
Fra den afbalancerede ligning producerer 1 mol li₂co₃ 1 mol li₂o. Derfor har vi 0,271 mol Li₂o.
5. Konverter mol Li₂o til gram:
0,271 mol li₂o * (29,88 g li₂o / 1 mol li₂o) = 8,11 g li₂o
Derfor er massen af lithiumoxid fremstillet af 20 g lithiumcarbonat ca. 8,11 gram
Sidste artikelSandt for falske meget få mineraler er forbindelser?
Næste artikelHvad får du, når lithium og ilt kombineres?