Videnskab
 Science >> Videnskab >  >> Kemi

Hvilken procentdel er en opløsning, der indeholder 150 mg aktivt stof i 20 ml?

Sådan beregner man procentdelen af ​​en løsning:

1. Konverter milligram til gram:

* 150 mg =0,15 g (siden 1 g =1000 mg)

2. Beregn koncentrationen i gram pr. Ml:

* Koncentration =0,15 g / 20 ml =0,0075 g / ml

3. Konverter koncentrationen til en procentdel:

* Procentdel =(0,0075 g/ml) * 100% = 0,75%

Derfor indeholder løsningen 0,75% af det aktive stof.

Varme artikler