1. Find den molære masse af BH3
* Bor (b) har en molmasse på 10,81 g/mol
* Hydrogen (H) har en molmasse på 1,01 g/mol
* Molmasse af BH3 =10,81 + (3 * 1,01) =13,84 g/mol
2. Konverter gram af BH3 til mol
* Mol =(gram) / (molmasse)
* Mol =14,32 g / 13,84 g / mol =1,034 mol
3. Konverter mol til molekyler
* Avogadros nummer =6,022 x 10^23 molekyler/mol
* Molekyler =(mol) * (Avogadro's nummer)
* Molekyler =1,034 mol * 6,022 x 10^23 molekyler/mol =6,23 x 10^23 molekyler
Derfor er der ca. 6,23 x 10^23 molekyler af BH3 i 14,32 gram BH3.
Sidste artikelHvad er den kemiske sammensætning af fedt?
Næste artikelHvad er proceduren i et videnskabsprojekt?