1. Skriv den afbalancerede kemiske ligning:
Cuso₄ (aq) + 2naoh (aq) → cu (OH) ₂ (s) + na₂so₄ (aq)
2. Bestem molen af cuso₄:
* Konverter volumen til liter: 50,0 ml =0,050 L
* Brug molariteten til at finde mol: mol cuso₄ =(0,050 l) * (0,5 mol/l) =0,025 mol
3. Brug støkiometri til at finde molen af NaOH:
* Fra den afbalancerede ligning er molforholdet 1 mol cuso₄:2 mol Naoh.
* Beregn mol NaOH: moles naOH =(0,025 mol cuso₄) * (2 mol NaOH / 1 mol cuso₄) =0,050 mol
4. Beregn mængden af NaOH -løsning:
* Brug molariteten af NaOH til at finde lydstyrken: volumen NaOH =(0,050 mol) / (1,00 mol / l) =0,050 L
5. Konverter volumen til milliliter:
* 0,050 L =50,0 ml
Derfor har du brug for 50,0 ml 1,00 m NaOH for at reagere fuldstændigt med 50,0 ml 0,5 m cuso₄.
Sidste artikelHvad sker der med tryk i en metalspray, når den opvarmes?
Næste artikelHvad er de 2 dele, som termosfæren er splittet til?