* gram (g) er en enhed af masse , der måler mængden af stof i et objekt.
* millimeter (mm) er en enhed med længde , der måler afstanden mellem to punkter.
For at foretage en konvertering skal du kende densiteten af stoffet. Her er hvorfor:
* densitet er masse pr. Enhedsvolumen. For eksempel har vand en densitet på 1 gram pr. Ml (g/ml).
* volumen er mængden af plads, et objekt optager, og kan måles i kubikmillimeter (mm³).
Her er, hvordan du ville foretage konverteringen, hvis du kendte densiteten:
1. Find lydstyrken: Del massen (i gram) med densiteten (i gram pr. Kubik millimeter).
2. Konverter volumen til kubiske millimeter: Du har allerede dette, hvis din densitet var i gram pr. Kubik millimeter. Hvis ikke, skal du konvertere volumenenheden til kubiske millimeter.
Eksempel:
Lad os sige, at du har 1 gram vand (densitet =1 g/ml).
1. bind: 1 g / (1 g / ml) =1 ml
2. Konverter til kubikmillimeter: 1 ml =1000 mm³
Derfor ville 1 gram vand besætte et volumen på 1000 kubikmillimeter.