1. Konverter gallons til kvarts:
* Der er 4 liter i 1 gallon.
* Du har 12 gallon, så du har 12 gallon * 4 liter/gallon =48 liter.
2. Beregn prisen pr. Kvart:
* Opdel den samlede pris med antallet af liter:$ 37,20 / 48 liter =$ 0,775 pr. Kvart.
Svar: En liter is koster $ 0,775.
Sidste artikelHvor mange liter er der i 12 liter?
Næste artikelHvordan måler du 3 gallon?