Videnskab
 Science >> Videnskab >  >> Math

Hvis du betaler 37,20 for 12 gallon is, hvor meget koster 1 liter?

Sådan løser du dette:

1. Konverter gallons til kvarts:

* Der er 4 liter i 1 gallon.

* Du har 12 gallon, så du har 12 gallon * 4 liter/gallon =48 liter.

2. Beregn prisen pr. Kvart:

* Opdel den samlede pris med antallet af liter:$ 37,20 / 48 liter =$ 0,775 pr. Kvart.

Svar: En liter is koster $ 0,775.