Her er hvorfor rækkevidden:
* hastighed: Solvindhastigheder varierer, der spænder fra 250 til 750 kilometer i sekundet (km/s).
* Afstand: Jorden ligger cirka 150 millioner kilometer (93 millioner miles) fra solen.
Ved hjælp af hastighedsområdet og afstanden kan du beregne rejsetiden.
Eksempel:
* Hurtigste solvind (750 km/s):150.000.000 km/750 km/s =200.000 sekunder = 2,3 dage
* Langsomt solvind (250 km/s):150.000.000 km/250 km/s =600.000 sekunder = 6,9 dage
Derfor er den gennemsnitlige tid mellem 1,5 og 4 dage.
Sidste artikelHvor lang var den første tur til Moon?
Næste artikelHvad repræsenterer båndet på dækning af formørkelse?