Forstå Hubbles lov
Hubbles lov siger, at den recessionelle hastighed (V) for en galakse er direkte proportional med dens afstand (d) fra os. Dette forhold udtrykkes som:
* v =h₀ * d
Hvor:
* v er recessionens hastighed (km/s)
* h₀ er Hubbles konstant (km/s/mly)
* d er afstanden til galaksen (MLY - millioner af lysår)
Anvendelse af loven på problemet
1. givet:
* H₀ =22 km/s/mly
* D =1 milliard lysår =1000 mly
2. erstatte værdierne i ligningen:
* v =(22 km/s/mly) * (1000 mly)
3. Beregn recessionens hastighed:
* V =22.000 km/s
Svar:
En galaksehastighed af en galakse i en afstand af 1 milliard lysår, med en hubble-konstant på 22 km/s/mly, er 22.000 km/s .
Sidste artikelEr der flere galakser i verden eller sandkorn på en strand?
Næste artikelHvad viser Stella -spektret af galakser om Big Bang?