Videnskab
 Science >> Videnskab >  >> Energi

Hvad er den potentielle energi på et 40 N -objekt 10 meter over sit referencepunkt?

Sådan beregner man den potentielle energi:

Forståelse af potentiel energi

Potentiel energi (PE) er den energi, et objekt besidder på grund af sin position i forhold til et referencepunkt. Formlen for gravitationspotentiale energi er:

Pe =mgh

Hvor:

* PE =potentiel energi (målt i Joules, J)

* M =objektets masse (målt i kg, kg)

* g =acceleration på grund af tyngdekraften (ca. 9,8 m/s²)

* h =højde over referencepunktet (målt i meter, m)

Beregninger

1. Find massen: Vi er nødt til at finde objektets masse. Vi kender vægten (40 n) og kan bruge forholdet:

Vægt (w) =masse (m) * Acceleration på grund af tyngdekraften (g)

Derfor er masse (m) =vægt (w) / g =40 n / 9,8 m / s² ≈ 4,08 kg

2. Anvend den potentielle energiformel:

Pe =mgh =(4,08 kg) * (9,8 m/s²) * (10 m) ≈ 400 j

Svar: Den potentielle energi på 40 N -objektet 10 meter over dets referencepunkt er ca. 400 Joules.