Videnskab
 Science >> Videnskab >  >> Energi

Hvor meget energi kræves for at fordampe 21,6 ton vand?

Sådan beregner man den energi, der kræves for at fordampe 21,6 ton vand:

forståelse af koncepterne

* fordampningsvarme: Mængden af ​​energi, der er nødvendig for at ændre et stof fra en væske til en gas (ved kogepunktet). For vand er fordampningsvarmen ca. 2260 kJ/kg.

* Masse: Mængden af ​​vand fordampes (21,6 ton).

Beregninger

1. Konverter tonsvis til kg:

* 1 ton =1000 kg

* 21,6 ton * 1000 kg/ton =21.600 kg

2. Beregn den krævede energi:

* Energi =masse af fordampningsvarmen

* Energi =21.600 kg * 2260 kJ/kg

* Energi =48.768.000 kJ

Svar: Cirka 48.768.000 kJ (kilojoules) energi er påkrævet for at fordampe 21,6 ton vand.