Videnskab
 Science >> Videnskab >  >> Energi

Hvilken masse vand kræves for at absorbere 4,7 gange 10 5 J Energi fra en te kedel, mens tempen øger 302K 357K specifik varme 4186J kg?

Sådan beregner man den krævede vandmasse:

1. Forstå koncepterne

* varmeenergi (q): Mængden af ​​energi overført på grund af en temperaturforskel.

* Specifik varmekapacitet (c): Mængden af ​​varmeenergi, der kræves for at hæve temperaturen på 1 kg af et stof med 1 kelvin (eller 1 grader Celsius).

* masse (m): Mængden af ​​stof i et stof.

* temperaturændring (ΔT): Forskellen mellem de endelige og indledende temperaturer.

2. Formel

Forholdet mellem disse koncepter er givet af følgende ligning:

Q =m * c * ΔT

3. Omarranger formlen til at løse for masse (M)

Vi er nødt til at finde massen (M), så omarranger formlen:

M =Q / (C * ΔT)

4. Tilslut værdierne

* Q =4,7 x 10^5 J (energi absorberet)

* C =4186 J/kg · K (specifik vandvarme)

* ΔT =357 K - 302 K =55 K (temperaturændring)

5. Beregn massen

M =(4,7 x 10^5 J) / (4186 J / kg · K * 55 K)

m ≈ 2,03 kg

Derfor kræves ca. 2,03 kg vand for at absorbere 4,7 x 10^5 J energi fra te kedlen, mens dens temperatur stiger fra 302 K til 357 K.