Videnskab
 Science >> Videnskab >  >> Fysik

Hvad er hastigheden efter tre sekunder, når en kraft på 25 Newton fungerer på 10 kg krop i hvile?

Sådan beregner man hastigheden efter tre sekunder:

1. Beregn accelerationen:

* Newtons anden lov: Kraft (f) =masse (m) * Acceleration (a)

* Omarrangering for at løse til acceleration:a =f / m

* Tilslutning af værdierne:a =25 n / 10 kg =2,5 m / s²

2. Beregn den endelige hastighed:

* Konstant accelerationsligning: v =u + at

* V =endelig hastighed

* u =indledende hastighed (0 m/s siden kroppen er i hvile)

* A =acceleration (2,5 m/s²)

* t =tid (3 sekunder)

* Tilslutning af værdierne:V =0 + (2,5 m/s²) (3 s) =7,5 m/s

Derfor er kroppens hastighed efter tre sekunder 7,5 m/s.

Varme artikler