forståelse af koncepterne
* Newtons anden lov: Denne lov siger, at accelerationen af et objekt er direkte proportional med nettokraften, der virker på den og omvendt proportional med dens masse. Ligningen er:F =MA (hvor F er kraft, M er masse, og A er acceleration)
* nettokraft: Nettoforce er vektorsummen af alle kræfter, der virker på et objekt. I dette tilfælde er den eneste kraft, vi overvejer, den vandrette træklinje.
Beregning
1. Identificer de kendte værdier:
* Masse (m) =1000 kg
* Kraft (F) =800 n
2. Brug Newtons anden lov til at løse for acceleration (a):
* F =ma
* a =f / m
* A =800 N / 1000 kg
* a =0,8 m/s²
Svar: Accelerationen af bilen er 0,8 m/s².
Sidste artikelHar et klinisk termometer behov for magnet?
Næste artikelHvilken er længere 1,9 cm eller 35 mm?