1. Find den molære masse af cacl₂:
* CA (calcium) har en molmasse på 40,08 g/mol
* Cl (klor) har en molmasse på 35,45 g/mol
* Da der er to kloratomer i cacl₂, er den samlede molære masse:40,08 g/mol + (2 * 35,45 g/mol) =110,98 g/mol
2. Brug formlen:
* mol =masse / molær masse
3. Tilslut værdierne:
* mol =25 g / 110,98 g / mol
* mol ≈ 0,225 mol
Derfor er der ca. 0,225 mol i en 25 g prøve af cacl₂.
Sidste artikelEr biludstødning fast væske eller gas?
Næste artikelHvad sker der med en væske, der ikke er i container?