Videnskab
 Science >> Videnskab >  >> Kemi

Hvad er volumenet på 3,5 mol CO2 -gas ved STP?

Sådan beregner man volumenet på 3,5 mol CO2 -gas ved STP:

Forstå Stp

STP står for standardtemperatur og tryk. Det er defineret som:

* Temperatur: 0 ° C (273,15 K)

* tryk: 1 atmosfære (ATM)

den ideelle gaslov

Den ideelle gaslov er en grundlæggende ligning, der vedrører trykket (p), volumen (v), antal mol (n) og temperatur (t) af en ideel gas:

PV =NRT

Hvor:

* R er den ideelle gaskonstant (0,0821 L · ATM/Mol · K)

Løsning for volumen

1. Omarranger den ideelle gaslov: V =(nrt) / p

2. Tilslut værdierne:

* n =3,5 mol

* R =0,0821 l · atm/mol · k

* T =273,15 K

* P =1 atm

3. Beregn: V =(3,5 mol * 0,0821 L · ATM / mol · K * 273,15 K) / 1 atm

V ≈ 78,4 L

Derfor er volumenet på 3,5 mol CO2 -gas ved STP ca. 78,4 liter.

Varme artikler