Forstå Stp
* STP (standardtemperatur og tryk): Defineret som 0 ° C (273,15 K) og 1 atm (101,325 kPa).
* molvolumen på STP: Hos STP optager en mol af enhver ideel gas 22,4 L.
Beregninger
1. mol til volumen (på STP):
* Formel: Volumen (l) =mol × 22,4 l/mol
* Eksempel: Hvis du har 2 mol iltgas (O₂), ville dens volumen ved STP være:2 mol × 22,4 l/mol =44,8 L
2. volumen til mol (på STP):
* Formel: Mol =volumen (L) / 22,4 L / mol
* Eksempel: Hvis du har 11,2 L nitrogengas (N₂), ville antallet af mol være:11,2 L / 22,4 L / mol =0,5 mol
3. mol til masse:
* Formel: Masse (g) =mol × molmasse (g/mol)
* Eksempel: For at finde massen på 0,5 mol kuldioxid (CO₂) har du brug for dens molære masse:
* Molmasse CO₂ =12,01 g/mol (C) + 2 × 16,00 g/mol (O) =44,01 g/mol
* Masse =0,5 mol × 44,01 g/mol =22,01 g
4. Masse til mol:
* Formel: Moles =masse (g) / molær masse (g / mol)
* Eksempel: Hvis du har 5,6 g nitrogengas (N₂), ville antallet af mol være:
* Molmasse på N₂ =2 × 14,01 g/mol =28,02 g/mol
* Mol =5,6 g / 28,02 g / mol =0,2 mol
Vigtige noter:
* Disse beregninger antager ideel gasadfærd. Ægte gasser kan afvige lidt fra idealitet, især ved høje tryk eller lave temperaturer.
* Det molære volumen på 22,4 L/mol gælder kun hos STP. Ved andre temperaturer og tryk ændres volumenet.
Lad mig vide, om du har flere specifikke spørgsmål om gasberegninger!
Sidste artikelHvordan adskiller du jernoxid og saltvand?
Næste artikelHvad er volumenet på 3,5 mol CO2 -gas ved STP?