1. Skriv den afbalancerede kemiske ligning:
2 NaOH (aq) + h₂so₄ (aq) → na₂so₄ (aq) + 2 h₂o (l)
2. Bestem molen på H₂so₄:
* Konverter mængden af H₂so₄ fra Ml til L:47,2 ml * (1 L / 1000 ml) =0,0472 L
* Multiplicer lydstyrken med molariteten for at finde molerne:0,0472 L * 2,075 mol/l =0,0979 mol H₂so₄
3. Brug molforholdet fra den afbalancerede ligning til at finde mol af NaOH:
* Molforholdet mellem NaOH og H₂so₄ er 2:1.
* Mol NaOH =0,0979 mol H₂so₄ * (2 mol NaOH / 1 mol H₂so₄) =0,1958 mol NaOH
4. Beregn mængden af NaOH -løsning:
* Del molen af NaOH med molariteten af NaOH -opløsningen:0,1958 mol NaOH / 1,336 mol / L =0,1465 L NaOH
5. Konverter lydstyrken til ML:
* 0,1465 L * (1000 ml / 1 l) =146,5 ml
Derfor har du brug for 146,5 ml 1,336 m NaOH -opløsning for at titrere 47,2 ml 2,075 m H₂so₄.
Sidste artikelKan metalpladerne i en elektrokemisk celle være lavet af samme metal?
Næste artikelHvorfor bruge isobutan i deodorant?