1. Find den molære masse af NaCl:
* Natrium (NA) har en molmasse på 22,99 g/mol
* Chlor (CL) har en molmasse på 35,45 g/mol
* Molmasse NaCl =22,99 g/mol + 35,45 g/mol =58,44 g/mol
2. Brug formlen:
* Gram =mol x molær masse
3. Beregn:
* Gram =8 mol x 58,44 g/mol =467,52 gram
Derfor er 8 mol natriumchlorid (NaCl) lig med 467,52 gram
Sidste artikelHvorfor nitrogen giver blå farve med natriumfusionstest?
Næste artikelEr te en elementforbindelse eller blanding?