1. Bestem den molære masse af Koh:
* K (kalium) =39,10 g/mol
* O (ilt) =16,00 g/mol
* H (brint) =1,01 g/mol
* Molmasse KOH =39,10 + 16,00 + 1,01 =56,11 g/mol
2. Beregn molen af KOH nødvendigt:
* Molaritet (m) =mol opløst / liter opløsning
* Vi har 2 m opløsning og 60 ml (0,06 L)
* Mol Koh =2 m * 0,06 l =0,12 mol
3. Konverter mol til gram:
* Gram Koh =mol Koh * Molær masse Koh
* Gram KOH =0,12 mol * 56,11 g/mol =6,73 g
Derfor har du brug for 6,73 gram fast KOH for at forberede en 60 ml 2 m opløsning.
Sidste artikelHvilken farve er chysolyt?
Næste artikelHvor mange SCF i en MCF af naturgas?