1. Konverter temperatur til Kelvin
* T (k) =t (° C) + 273.15
* T (k) =27 ° C + 273,15 =300,15 K
2. Beregn total mol gas
* Samlet mol =mol brint + mol ilt + mol helium
* Samlede mol =3 + 6 + 9 =18 mol
3. Brug den ideelle gaslov
* PV =NRT
* P =pres (hvad vi vil finde)
* V =volumen (10 l)
* n =antal mol (18 mol)
* R =ideel gaskonstant (0,0821 l · atm/mol · k)
* T =temperatur (300,15 K)
4. Løs for tryk
* P =(nrt) / v
* P =(18 mol * 0,0821 L · ATM / mol · K * 300,15 K) / 10 L
* P ≈ 44,5 atm
Derfor er det samlede tryk på gasblandingen i fartøjet ca. 44,5 atmosfærer.
Sidste artikelHvor mange CM er der i 1 nm?
Næste artikelI fotosyntesen, hvor frigøres ilt og CO2 ind på anlægget?