1. Find den molære masse af PCL₃:
* Fosfor (P) har en molmasse på 30,97 g/mol
* Chlor (CL) har en molmasse på 35,45 g/mol
* PCL₃ har et fosforatom og tre kloratomer.
* Molmasse PCL₃ =(1 * 30,97 g/mol) + (3 * 35,45 g/mol) =137,32 g/mol
2. Brug den molære masse til at konvertere mol til gram:
* gram =mol * molmasse
* gram =3,42 mol * 137,32 g/mol
* gram = 469,63 g
Derfor er der 469,63 gram fosfortrichlorid i 3,42 mol af forbindelsen.
Sidste artikelHvilken gas produceres, når en alkohol reagerer med PCL3?
Næste artikelHvilken af gasgiganterne fremstilles frosne gas?