Videnskab
 Science >> Videnskab >  >> Kemi

Hvor meget methanol havde brug for at fremstille 100 ppm opløsning i 100 ml vand?

Sådan beregner man den mængde methanol, der er nødvendig:

forståelse af udtrykkene:

* ppm (dele pr. Million): En måde at udtrykke meget lave koncentrationer på. 100 ppm betyder 100 dele methanol pr. 1 million dele af opløsningen.

* Løsning: En blanding af to eller flere stoffer, i dette tilfælde methanol og vand.

Beregning:

1. Konverter ppm til mg/l:

* 1 ppm =1 mg/l (milligram pr. Liter)

* 100 ppm =100 mg/l

2. konverter ml til l:

* 100 ml =0,1 L

3.

* Brug formlen:masse (mg) =koncentration (mg/l) * volumen (L)

* masse (mg) =100 mg/l * 0,1 l =10 mg

Derfor har du brug for 10 mg methanol for at fremstille en 100 ppm opløsning i 100 ml vand.

Vigtige noter:

* Methanol er giftig: Håndter altid methanol med ekstrem pleje og brug passende sikkerhedsforholdsregler.

* præcision: Denne beregning antager en standardtæthed af vand. For meget nøjagtige resultater skal du muligvis redegøre for tætheden af ​​dit specifikke vand.

* opløselighed: Sørg for, at den beregnede mængde methanol er inden for dens opløselighedsgrænse i vand.

Hvis du arbejder med methanol, skal du kontakte et sikkerhedsdatablad (SDS) for at håndtere retningslinjer og potentielle risici.

Varme artikler