Videnskab
 Science >> Videnskab >  >> Kemi

Hvilket volumen på 2,40 m SRCL2 er nødvendigt for at fremstille 525 ml 5,00 mm SrCl2?

Sådan løser du dette problem:

1. Konverter enheder:

* målløsning: 525 ml 5,00 mm SRCL2 skal konverteres til liter (L) og mol pr. Liter (M):

* 525 ml =0,525 l

* 5,00 mm =0,00500 m

2. Beregn mol af SRCL2 i målopløsning:

* Brug formlen:moles =molaritet × volumen

* mol Srcl2 =0,00500 m × 0,525 l =0,002625 mol

3. Beregn volumen af ​​stamopløsning:

* Brug formlen:volumen =mol / molaritet

* Volumen på 2,40 m SRCL2 =0,002625 mol / 2,40 m =0,001094 L

4. Konverter til milliliter:

* 0,001094 L =1,094 ml

Svar: Du har brug for 1,094 ml på 2,40 m SRCL2 til at fremstille 525 ml 5,00 mm SRCL2.