1. Find den molære masse af licl:
* Lithium (Li) har en molmasse på 6,941 g/mol
* Chlor (CL) har en molmasse på 35,453 g/mol
* Molmasse licl =6,941 g/mol + 35,453 g/mol =42,394 g/mol
2. Brug formlen:
* Mol =masse / molær masse
3. Udskift værdierne:
* Mol =55 g / 42,394 g / mol
* Mol ≈ 1,30 mol
Derfor er der ca. 1,30 mol i 55 g lithiumchlorid.
Sidste artikelHvad bruges den kemiske inositol til?
Næste artikelEr SIF6 2- polær eller ikke-polær?