1. Beregn den empiriske formelmasse:
* Den empiriske formel C₂H₅ har en masse på:(2 * 12,01 g/mol C) + (5 * 1,01 g/mol H) =29,07 g/mol
2. Bestem forholdet mellem den molære masse og den empiriske formelmasse:
* Molmasse / empirisk formelmasse =58 g / mol / 29,07 g / mol ≈ 2
3. Multiplicer underskrifterne i den empiriske formel med forholdet:
* Da forholdet er 2, skal du multiplicere underskrifterne i C₂H₅ med 2:C₂H₅ * 2 = C₄H₁₀
Derfor er den molekylære formel for forbindelsen c₄h₁₀.