1. Bestem den empiriske formel:
* Antag en 100 g prøve: Dette gør procenterne direkte lig med gram.
* Konverter gram til mol:
* Kulstof:65,45 g / 12,01 g / mol =5,45 mol
* Hydrogen:5,45 g / 1,01 g / mol =5,40 mol
* Oxygen:29,09 g / 16,00 g / mol =1,82 mol
* divider med det mindste antal mol:
* Carbon:5,45 mol / 1,82 mol =3
* Hydrogen:5,40 mol / 1,82 mol =3
* Oxygen:1,82 mol / 1,82 mol =1
* Den empiriske formel er C3H3O
2. Bestem den molekylære formel:
* Beregn den empiriske formelmasse: (3 * 12,01) + (3 * 1,01) + (1 * 16,00) =55,06 g/mol
* Find forholdet mellem den molære masse og den empiriske formelmasse: 110,1 g/mol/55,06 g/mol =2
* Multiplicer underskrifterne i den empiriske formel med forholdet: C3H3O * 2 = C6H6O2
Derfor er den molekylære formel for hydroquinon C6H6O2.