1. Find den molære masse vand (H₂O):
* Hydrogen (H) har en molmasse på ca. 1 g/mol.
* Oxygen (O) har en molær masse på ca. 16 g/mol.
* Molmasse H₂O =(2 * 1 g/mol) + 16 g/mol =18 g/mol
2. Brug formlen:moles =masse / molær masse
* mol =75 g / 18 g / mol
* mol ≈ 4,17 mol
Derfor er der cirka 4,17 mol vand til stede i 75 gram
Sidste artikelHvor mange valenselektron ilt har?
Næste artikelKan to coniine molekyler interagere med London -styrker, hvorfor?