1. Find den molære masse af SBCL3:
* SB (Antimon) har en molmasse på 121,76 g/mol
* Cl (klor) har en molmasse på 35,45 g/mol
* SBCL3 har en molmasse på 121,76 + (3 * 35,45) =228,11 g/mol
2. Brug formlen:
* Mol =masse / molær masse
3. Beregn molerne:
* Mol =114 g / 228,11 g / mol =0,5 mol
Derfor er der 0,5 mol i 114 g SBCL3.
Sidste artikelKan vand opdeles mellem brint og ilt?
Næste artikelHvilken gas i luften er et element med mere end et atom et molekyle?