1. Konverter temperatur til Kelvin
* T (k) =t (° C) + 273.15
* T (k) =20 ° C + 273,15 =293,15 K
2. Brug den ideelle gaslov
* PV =NRT
* P =tryk (atm) =1 atm
* V =volumen (L) =44 L
* n =antal mol (mol)
* R =ideel gas konstant =0,0821 l · atm/mol · k
* T =temperatur (k) =293,15 k
3. Løs for N (mol)
* n =(PV) / (RT)
* n =(1 atm * 44 L) / (0,0821 L · ATM / Mol · K * 293,15 K)
* n ≈ 1,84 mol
Derfor er der ca. 1,84 mol N2 -gas under disse forhold.
Sidste artikelHvor mange mol fluor i 3 borontrifluorid?
Næste artikelHvor mange mol er der i 1,8 gram fluor?