1. Afbalanceret kemisk ligning:
Den reaktion, du beskriver, er forbrænding af en kulstofholdig forbindelse (som et carbonhydrid) til at producere kuldioxid (CO2) og vand (H2O). Da vi kun interesserer os for ilt og kuldioxid, kan vi forenkle ligningen:
C + O2 → CO2
2. Molforhold:
Den afbalancerede ligning viser, at 1 mol O2 producerer 1 mol CO2.
3. Molmasse:
* Den molære masse af O2 er 32 g/mol (16 g/mol for hvert iltatom).
* Den molære masse af CO2 er 44 g/mol (12 g/mol for carbon og 32 g/mol for ilt).
4. Beregning:
* Trin 1: Beregn molen af O2:
mol af O2 =masse af O2 / molmasse af O2 =8,0 g / 32 g / mol =0,25 mol
* Trin 2: Da molforholdet på O2 og CO2 er 1:1, har du 0,25 mol produceret CO2.
* Trin 3: Beregn massen af CO2:
Masse CO2 =mol CO2 * Molmasse CO2 =0,25 mol * 44 g/mol =11 g
Svar: 11 gram CO2 bruges, når der produceres 8,0 gram O2.