1. Find den molære masse på N2O4:
* N (nitrogen) har en molmasse på 14,01 g/mol
* O (ilt) har en molmasse på 16,00 g/mol
* Molmasse på N2O4 =(2 * 14,01 g/mol) + (4 * 16,00 g/mol) =92,02 g/mol
2. Konverter gram af N2O4 til mol:
* Mol N2O4 =(masse af N2O4) / (molmasse på N2O4)
* Mol N2O4 =8,16 g / 92,02 g / mol =0,0887 mol
3. Brug Avogadros nummer for at finde antallet af molekyler:
* Avogadros nummer =6,022 x 10^23 molekyler/mol
* Antal N2O4 -molekyler =(mol N2O4) * (Avogadro's nummer)
* Antal N2O4 -molekyler =0,0887 mol * 6,022 x 10^23 molekyler/mol
* Antal N2O4 -molekyler =5,34 x 10^22 molekyler
Derfor er der ca. 5,34 x 10^22 N2O4 molekyler i 8,16 g N2O4.