1. Identificer elementerne og deres atommasser
* bly (PB): 207,2 g/mol
* carbon (c): 12,01 g/mol
* brint (H): 1,01 g/mol
* ilt (O): 16,00 g/mol
2. Tæl antallet af atomer i hvert element
* bly (PB): 1
* carbon (c): 2 x 2 =4
* brint (H): 3 x 2 =6
* ilt (O): 2 x 2 + 2 =6
3. Beregn den samlede masse
* pb: 1 x 207,2 g/mol =207,2 g/mol
* C: 4 x 12,01 g/mol =48,04 g/mol
* h: 6 x 1,01 g/mol =6,06 g/mol
* o: 6 x 16,00 g/mol =96,00 g/mol
4. Tilføj de enkelte masser
207,2 g/mol + 48,04 g/mol + 6,06 g/mol + 96,00 g/mol = 357,3 g/mol
Derfor er den molære masse af blyacetat, Pb (CH₃COO) ₂, 357,3 g/mol.
Sidste artikelHvad er fysisk -kemisk?
Næste artikelHvorfor benzamidopløselig i varmt vand?